Kontrbas

 

    Kontrbas derslerimizi, Yankı Sanat Evi kurucularından Kompozitör ve Kontrabasist Tekin Okcebe vermektedir. Derslerimiz, birebir olarak yapılmaktadır.

      Bu derste temel kontrbas çalma düzeyinden başlayarak kontrbasın solo repertuarının
konservatuar düzeyinde işlenmesine kadar farklı programlar uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar esnasında kişisel tercihler ve beceriler dikkate alınmakta ve eğitim şekillenmektedir. Çalışmaların ileryen aşamalarında akustik, elektro akustik veya elektronik alt yapılı enstrumanlar kullanılmaktadır.

     Kontrbas çalışmaları, öncelikli olarak arşe kullanımı ve becerisinin gelişmesine dayanmaktadır. Doğru ses üretimi için yayın en doğru açıyla ve kuvvetle çekilmesi gerekmektedir. Bu süreci takiben sol el tekniğinin sağlıklı bir şekilde oturması ve pozisyon geçiş kuralları edütler ve egzersizler ile şekillendirilecektir. Ayrıca, müzik repertuarında yer alan popüler parçaların basitleştirilmiş ve eşliklendirilmiş çalışmaları işlenip, armonik duyum ve beraberlik için ön bir alt yapı hazırlanacaktır.

     Kontrbas, iri cüssesinden dolayı genellikle ayakta çalınmaktadır. Ama bar taburesi kullanmak koşuluyla yarı oturur pozisyonda da çalınabilir. Çalgının büyük oluşu sebebiyle ideal başlangiç yaşı 16 ve sonrasıdır. 

12 haftalık ders planı. (3 aya denk gelen başlangıç kuru.)

HAFTA

KONULAR

1. HAFTA

Kontrbasın genel  tarihçesi, gelişimi ve ses malzemesinin özellikleri(kullanıldığı müzik tarzları). Ayrıca enstrumanın fiziksel özellikleri ve Genel yapısı.

2.  HAFTA

Arşe Kullanım tekniği, Sağ elin pozisyonu ve ayna ile karşılaştırma. arşenin tel üzerinde simetrik hareket ederek kullanımı. (Ayna kontrolü)

3.  HAFTA

Arşe Kullanımının eğitimi devam ederken sol elin klavye üstündeki duruşu ve edüdler ile ezgisel ve ritmik melodilere giriş.

4.  HAFTA

Nanny s. 6, 7 ve 8. s. Ların tatbiki. Diğer etüd kitapları ve gerekli ritm çalışmaları.

5.  HAFTA

Nanny 9, 10, 11 Etütler.  Özel hazırlanmış Tel geçişli arşe egzersizleri. Starke etüt kitabından bağlı çalma egzersizleri.

6.  HAFTA

Nanny 12 ve 13 s. Etütler.  Özel hazırlanmış Tel geçişli arşe egzersizleri. Starke etüt kitabından bağlı çalma egzersizleri.

7.  HAFTA

Serbest parçalara giriş. (Piyano eşlikli basitleştirilmiş parçalar)

8.  HAFTA

Parçaların seviyelerine uygun etüd ve egzersizler. Nanny, Starke

9.  HAFTA

Arşe teknikleri ve etütlerin genel tekrarı. Ders içinde yeni bir kitaptan deşifre denemesi. 

10.HAFTA

14, 15. Etüdüler ve arşede bilek yumuşatma egzersizleri. Yeni etütlere giriş Pozisyonları görmek geçişleri çalışmak.

11.HAFTA

Sonatlar ve piyanolu parçalar. (Basit Pozisyonlar)

12.HAFTA

Parçalara yönelik egzersizler ve etüd çalışmaları.Başa Dön>>

   
 

ord

Genel Kontrbas Tarihçesi
    Kontrbas viyolin ailesinin en büyük üyesidir. Ana malzemesi ahşap olup telli bir çalgıdır. Telleri oldukça kalın ve çeliktir. Boyu ise çok büyük olup 1.95’e 60 cm’dir. En büyük müzik aletlerindendir.
     Kontrbasın ilk kullanımının 16-17yy’larda olduğu tahmin edilir. 18.yy’da ise son şeklini aldığı bilinmektedir. 4 telli bir alettir ve yayla veya parmaklarla çalınır. Yapısı viyolin ailesi nin diğer üyelerine benzer. Ana malzemesi ahşap ve tellidir. Teller çeliktendir. Sapı uzun ve kalındır.
    Orkestra ve oda müziği'nde kendini gösterebilen kontrbas eşlikçi bir çalgıdır. Yaylı sazlarla uyumlu sesi bastır. Kontrbasla uyumlu bir başka enstrüman ise piyanodur. Orkestralarda ritim ve bas sesleri vererek müziğin temel taşını oluşturur. Solo bölümleri fazla yoktur. Çünkü solo ve melodi çalmaya uygun bir çalgı değildir kontrbas. Klasik müzik dışında caz, blues, rock müzik gibi farklı türlerde de bas sesleri vererek önemli elemanlardan olur. Özellikle cazda parmakla çalınması dikkat çekicidir. Ritmi oluşturur. Bu alanda Jimmy Blanton bir kontrbas ustası olarak bi-bop tarzının oluşmasına ve gelişmesine öncülük etmiştir.Başa Dön>>

: Kontrbas eğitimi ,kontrbas , kontrbas dersi , kontrbas , kontrbas dersleri , Kontrbas eğitimi ,kontrbas , kontrbas dersi , kontrbas , kontrbas dersleri